Loga FEnIKS RP UE UMS

Umowa o dofinansowanie nr FENX.01.05-IW.01-0099/24, projektu "Ochrona wybranych siedlisk przyrodniczych, gatunków roślin i zwierząt, stanowiących przedmioty ochrony w obszarach Natura 2000, wyznaczonych na akwenach morskich i przybrzeżnych terenach lądowych w obszarze kompetencji Dyrektora Urzędu Morskiego w Szczecinie"

"Ochrona wybranych siedlisk przyrodniczych, gatunków roślin i zwierząt, stanowiących przedmioty ochrony w obszarach Natura 2000, wyznaczonych na akwenach morskich i przybrzeżnych terenach lądowych w obszarze kompetencji Dyrektora Urzędu Morskiego w Szczecinie"

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027

Priorytet FENX 01 Wsparcie sektorów energetyka i środowisko z Funduszu Spójności Działanie:

FENX.01.05 Ochrona Przyrody i rozwój zielonej infrastruktury.

Cel szczegółowy: EFRR/FS.CP2.VII ‐ Wzmacnianie ochrony i zachowania przyrody, różnorodności biologicznej oraz zielonej infrastruktury, w tym na obszarach miejskich, oraz ograniczanie wszelkich rodzajów zanieczyszczenia.

1. Opis Projektu

Urząd Morski w Szczecinie zawarł dnia 25 marca 2025 r. z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej z siedzibą w Warszawie umowę o dofinansowanie projektu FENX.01.05-IW.01-0099/24 pn. „Ochrona wybranych siedlisk przyrodniczych, gatunków roślin i zwierząt, stanowiących przedmioty ochrony w obszarach Natura 2000, wyznaczonych na akwenach morskich i przybrzeżnych terenach lądowych w obszarze kompetencji Dyrektora Urzędu Morskiego w Szczecinie”.

Wartość projektu to 12 957 193,89 zł, z czego wysokość dofinansowania z Funduszy Europejskich wynosi. 11 013 614,81 zł.

Celem Projektu są działania z zakresu ochronny czynnej i monitoringowe - dla wybranych siedlisk przyrodniczych, gatunków roślin i zwierząt występujących w obszarze kompetencji Dyrektora Urzędu Morskiego w Szczecinie, tj. w:
- obszarach Natura 2000 nadzorowanych przez niego (w części morskiej) i Regionalnego Dyrektora Ochrona Środowiska w Szczecinie (w części lądowej),
- administrowanym pasie technicznym brzegu morskiego, gdzie kompetencją Dyrektora Urzędu Morskiego w Szczecinie jest utrzymanie, ochrona wydm i zalesień ochronnych i użytkowanie lasów,
- obszarach morskich, gdzie prawa właścicielskie wykonuje minister właściwy do spraw gospodarki morskiej, zaś Urząd Morski w Szczecinie ma trwały zarząd nad gruntami pokrytych tymi wodami.

Zaplanowane działania są zgodne z „Priorytetowymi Ramami Działań (PAF) dla sieci Natura 2000 w Polsce na lata 2021-2027”, bowiem służą zachowaniu i odtworzeniu przedmiotów ochrony w obszarach Natura 2000: „Wolin i Uznam” (PLH320019), „Ujście Odry i Zalew Szczeciński” (PLH320018), „Jezioro Bukowo” (PLH320041), „Jezioro Kopań” (PLH320059), „Trzebiatowsko-Kołobrzeski Pas Nadmorski” (PLH320017), „Zalew Szczeciński” (PLB320009), „Ostoja na Zatoce Pomorskiej” (PLH990002), „Zalew Kamieński i Dziwna” (PLB320011) i dotyczą:
1. ochrony (odtworzenia i odnowienie powierzchni gatunkami rodzimymi) siedlisk terenów przybrzeżnych (nadmorskie wydmy: białe, szare, z zaroślami rokitnika i wierzby piaskowej, nadmorskie wrzosowiska bażynowe) położonych w pasie technicznym, poprzez:
a) usunięcie gatunków drzew i krzewów obcych geograficznie lub ekologicznie (czeremchy amerykańskiej, wierzby ostrolistnej i wawrzynkowej, oliwnika, karagany syberyjskiej, róży pomarszczonej) poprzez wycinkę bez użycia ciężkiego sprzętu, usunięcie biomasy;
b) likwidację „dzikich” zejść na plażę przecinających siedliska, zagrodzenie istniejących przejść, ustawienie znaków informujących o braku przejścia i o najbliższym przejściu na plażę;
c) wsparcie lokalnej populacji oraz reintrodukcji rokitnika pospolitego i mikołajka nadmorskiego,
2. gatunków: parposz, boleń, minóg rzeczny i morski, ciosa, dla których planowe są działania monitoringowe i uzupełnienie stanu wiedzy o ich występowaniu w Zatoce Pomorskiej, Zalewie Szczecińskim i Kamieńskim,
3. gatunków ptaków: siewkowatych, szablodziobów, rybitw, mew, blaszkodziobów, dla których ochrony siedlisk lęgowych na wyspie W22 na Zalewie Szczecińskim - planowany jest monitoring drapieżników i usuwanie niepożądanej roślinności (spontanicznych pojawów krzewów i roślinności zielnej, np. trzciny, wierzb, trzcinnika piaskowego) poprzez koszenie ręczne i zatrzymanie jej sukcesji,
4. zakup sprzętu i materiałów na potrzeby monitorowania projektu oraz wykonania działań z zakresu ochrony czynnej - grodzenia siedlisk przyrodniczych,
5. oznakowania obszarów Natura 2000 poprzez montaż tablic informacyjnych na ich obrzeżach.

Efektem Projektu będzie polepszenie stanu ochrony wybranych siedlisk przyrodniczych, gatunków roślin i zwierząt występujących w obszarze kompetencji Dyrektora Urzędu Morskiego w Szczecinie, uzyskując tym samym właściwe (FV) stany zachowania i ochrony przedmiotów w ww. obszarach Natura 2000, których stan oceniono obecnie jako niezadowalający (U1) lub zły (U2).

Realizowany Projekt jest związany z ochroną przyrody oraz służy jej ochronie. Jest bezpośrednim wykonaniem obowiązku wynikającego z art. 6(1) dyrektywy siedliskowej (Dyrektywa 92/43/EEC) oraz z art 4(1) i 4(2) dyrektywy ptasiej (79/409/EEC), co do wprowadzenia „środków ochronnych” służących osiągnięciu celów dyrektyw w stosunku do obszarów Natura 2000.

2. Przetargi

Zadanie nr 1 - 08 stycznia 2025 r. Dyrektor Urzędu Morskiego w Szczecinie ogłosił postępowanie w trybie przetargu nieograniczonego na wybór wykonawcy usługi polegającej na wykonaniu waloryzacji oraz opracowaniu wytycznych i metodyki dla prowadzenia działań ochronnych w odniesieniu do siedlisk przyrodniczych i gatunków roślin.

Specyfikacja Warunków zamówienia została opublikowana na platformie ums.ezamawiajacy.gov.pl
(nr postępowania PO-II.2610.57.24).

Termin składania ofert upłynął w dniu 16 stycznia 2025 r.

Wpłynęły 3 oferty. Zamawiający – Dyrektor Urzędu Morskiego w Szczecinie, w dniu 20 stycznia 2025 r. poinformował o wyborze najkorzystniejszej oferty.

16 lutego 2025 r. zawarta została umowa z Uniwersytetem Szczecińskim na wykonanie waloryzacji oraz opracowaniu wytycznych i metodyki dla prowadzenia działań ochronnych w odniesieniu do siedlisk przyrodniczych i gatunków roślin. Wartość umowy wynosi 280 000,00 złotych brutto (słownie: dwieście osiemdziesiąt tysięcy złotych i zero groszy).

Zadanie 2 i 3 – 31 grudnia 2024 r. Dyrektor Urzędu Morskiego w Szczecinie ogłosił postępowanie w trybie zapytania ofertowego na wybór wykonawcy usługi polegającej na opracowaniu wytycznych i metodyki w rozbiciu na 2 części - Część I - Opracowanie wytycznych i metodyki dla prowadzenia działań ochronnych w odniesieniu do siedlisk lęgowych gatunków ptaków występujących na wyspie W22 zlokalizowanej w obszarach Natura 2000 na Zalewie Szczecińskim i Część II - Opracowanie wytycznych i metodyki dla prowadzenia badań dotyczących uzupełnienia stanu wiedzy i działań monitoringowych w odniesieniu do gatunków ryb i minogów występujących w obszarach Natura 2000 na Zatoce Pomorskiej, Zalewie Szczecińskim i Kamieńskim.

Zapytanie ofertowe zostało umieszczone w bazie konkurencyjności adres
https://bazakonkurencyjnosci.funduszeeuropejskie.gov.pl/ (nr postępowania PO-II.2630.286.24)

Termin składania ofert upłynął w dniu 10 stycznia 2025 r.

Na każdą z części wpłynęła 1 oferta, Wynik opublikowano 14 stycznia 2025 r. w Bazie konkurencyjności.

22 stycznia 2025 r. zawarta została umowa z Black Tern Dominik Marchowski na opracowanie wytycznych i metodyki dla prowadzenia działań ochronnych w odniesieniu do siedlisk lęgowych gatunków ptaków występujących na wyspie W22 zlokalizowanej w obszarach Natura 2000 na Zalewie Szczecińskim. Wartość umowy wynosi 46 000,00 złotych brutto (słownie: czterdzieści sześć tysięcy złotych zero groszy).

20 stycznia 2025 r. zawarta została umowa z IchtioMar Marcin Biernaczyk na opracowanie wytycznych i metodyki dla prowadzenia badań dotyczących uzupełnienia stanu wiedzy i działań monitoringowych w odniesieniu do gatunków ryb i minogów występujących w obszarach Natura 2000 na Zatoce Pomorskiej, Zalewie Szczecińskim i Kamieńskim. Wartośc umowy wynosi 47 970,00 złotych brutto (słownie: czterdzieści siedem tysięcy dziewięćset siedemdziesiąt złotych zero groszy).

3. Kontakt

Urząd Morski w Szczecinie
ul. Plac Stefana Batorego 4
70-207 Szczecin
tel. (91) 44 03 400

Kierownik Projektu
Andrzej Zych – Wydział Środowiska
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel. (91) 44 03 325

Zastępca Kierownika Projektu
Agnieszka Lesińska – Inspektorat Ochrony Wybrzeża
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel. (91) 44 03 426

Wszelkie zapytania dotyczące niniejszego projektu można kierować na adres:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Szczegółowe informacje na temat Programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027 (FEnIKS):
feniks.gov.pl

Link do Formularza zgłaszania informacji o podejrzeniach wystąpienia nieprawidłowości i nadużyć finansowych w ramach całego Programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027 (FEnIKS):
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie