Spotkanie Projektu Baltic SCOPE w Szczecinie
W dniach 20-22 czerwca 2016 r. Urząd Morski w Szczecinie był gospodarzem VI Spotkania Planistów Południowo Zachodniego Bałtyku oraz IV Spotkania Partnerów Projektu.
VI Spotkanie Planistów poświęcone było omówieniu zaawansowania prac i zdobytych doświadczeń partnerów projektu na poszczególnych polach współpracy, a także podsumowaniu wyników spotkań dwu i trójstronnych przeprowadzonych w celu zidentyfikowania interesów poszczególnych krajów i oceny występujących transgranicznych synergii i konfliktów. Przedyskutowano także wstępne rekomendacje płynące z prac nad obszarami tematycznymi i transgranicznymi.
Spotkanie Partnerów Projektów służyło wymianie wiedzy i doświadczeń pomiędzy obszarami Centralnego i Południowo Zachodniego Bałtyku oraz w zakresie podejścia ekosystemowego w MSP, a także wypracowaniu rekomendacji dla rozwiązania ujawnionych problemów.
W spotkaniach wzięli udział uczestnicy reprezentujący organy administracji odpowiedzialnej za morskie planowanie przestrzenne z Polski (Urząd Morski w Szczecinie, Słupsku i Gdyni oraz Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej), Niemiec (Federalna Agencja Morska i Hydrograficzna - BSH), Danii (Duńska Administracja Morska), Szwecji (Szwedzka Agencja ds. Gospodarki Morskiej i Wodnej), Łotwy (Ministerstwo Ochrony Środowiska i Rozwoju Regionalnego) i Estonii (Ministerstwo Finansów), a także przedstawiciele regionalnych organizacji (HELCOM i VASAB) oraz jednostek naukowo-badawczych (Nordregio, Fiński Instytut Środowiska SYKE i Instytut Morski w Gdańsku).
Więcej informacji na temat projektu dostępne na stronie www.balticscope.eu
Spotkanie inaugurujące projekt
W dniach 18-19 marca 2015 roku, w Göteborgu, odbyło się spotkanie oficjalnie inaugurujące międzynarodowy projekt "Baltic SCOPE Towards coherence and cross-border solutions in Baltic Maritime Spatial Plans".
Projekt jest poświęcony wypracowaniu procedur uzgodnień transgranicznych dla planów zagospodarowania przestrzennego obszarów morskich nakazanych Dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/89/UE z dnia 23 lipca 2014 r., ustanawiającą ramy planowania przestrzennego obszarów morskich. Działania objęte projektem stanowią realizację jednego z celów Zintegrowanej Polityki Morskiej UE. Zgodnie z dyrektywą, wszystkie kraje nadbałtyckie mają objąć planami zagospodarowania przestrzennego obszary Bałtyku do roku 2021, w związku z czym wypracowanie zasad sporządzania i uzgadniania tych planów w kontekście transgranicznym jest bardzo istotne. Biorąc pod uwagę specyfikę lokalną i różnice prawne, występujące w każdym z krajów, projekt podzielono na dwie części (studia przypadków).
Pierwszy dotyczy obszaru południowo-zachodniego Bałtyku, gdzie partnerami są: Polska, Szwecja, Niemcy i Dania, drugi Bałtyku centralnego - z partnerami ze Szwecji, Estonii i Łotwy. Uzgodnienia obejmą: żeglugę, rybołówstwo, infrastrukturę i energetykę oraz oddziaływanie na środowisko morskie. Liderem projektu jest Szwedzka Agencja ds. Gospodarki Morskiej i Wodnej (Swedish Agency for Marine and Water Management - SwAM). Partnerami projektu są przedstawiciele instytucji odpowiedzialnych za planowanie przestrzenne na obszarach morskich z krajów nadbałtyckich: Niemiec, Polski, Danii, Łotwy, Estonii oraz organizacji: VASAB i HELCOM, a także instytutów badawczych: Nordregio i SYKE. Przedstawicielem Rzeczypospolitej Polskiej jest Dyrektor Urzędu Morskiego w Szczecinie, który jako partner projektu reprezentuje Ministra Infrastuktury i Rozwoju, Dyrektora Urzędu Morskiego w Słupsku oraz Dyrektora Urzędu Morskiego w Gdyni.
Baltic SCOPE jest realizowany w ramach Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego (poza programem operacyjnym) na postawie Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 508/2014 z dnia 15 maja 2014 r. Zgodnie z wnioskiem aplikacyjnym ogólna wartość umowy wynosi 2 638 852 EUR. Czas trwania projektu - 24 miesiące.
Wniosek aplikacyjny został zatwierdzony przez Komisję Europejską i planowane jest podpisanie umowy z KE przez Lidera Projektu, reprezentującego wszystkich partnerów przed końcem marca 2015 r. W następnej kolejności Lider Projektu podpisze umowy partnerskie z poszczególnymi partnerami. Dodatkowe informacje na temat projektu Baltic SCOPE dostępne są w języku angielskim na stronie SwAM.