Od końca czerwca do końca sierpnia, czyli na okres sezonu wakacyjnego, kilkudziesięciu pracowników Inspektoratu Ochrony Wybrzeża wykonuje czynności związane z patrolowaniem terenów pasa technicznego, w kompetencji terytorialnej UMS. Inspektorat wydał już w tym roku kilkaset zezwoleń na prowadzenie działalności gospodarczej oraz organizację różnego rodzaju imprez na naszym wybrzeżu. Od początku sezonu wystawiono 3 mandaty karne na łączną kwotę 300 zł (niszczenie roślinności poprzez wjazd samochodem w trzcinowisko, nad zalewem w Nowym Warpnie oraz rozbicie namiotów na plaży w Międzyzdrojach, bez zezwolenia). Dla porównania, w ubiegłym roku wystawiliśmy 4 mandaty na łączną kwotę 400 zł (w tym 3 za niszczenie roślinności na wydmach i 1 za wjazd samochodem do lasu) oraz udzieliśmy 134 upomnień ustnych niesfornym plażowiczom. Staramy się przypominać, że nie wolno niszczyć umocnień brzegowych, wydm, klifów i wszelkiej rośliności, czyli tych elementów, które stanowią ochronę brzegu morskiego.
W związku z wejściem w zycie nowych przepisów, zezwalajacych na organizację ceremonii ślubnych poza siedzibą urzędów stanu cywilnego, Urząd Morski w Szczecinie wydał w tym roku 3 zezwolenia na przeprowadzenie takich uroczystości: na plaży w Międzyzdrojach, na terenie latarni morskiej w Niechorzu oraz na falochronie zachodnim w Świnoujściu.
Terytorialny zasięg działania Urzędu Morskiego w Szczecinie obejmuje morskie wody wewnętrzne, morze terytorialne, wyłączną strefę ekonomiczną oraz pas wybrzeża, morskie porty i przystanie, położone od zachodniej granicy państwa do południka 15°23'24" długości geograficznej wschodniej (do miejscowości Dźwirzyno, która to miejscowość znajduje się już we właściwości terytorialnej Urzędu Morskiego w Słupsku). Mieszczą się w tym ok. 82 km brzegu morskiego i ok. 226 km brzegów morskich wód wewnętrznych.